Laptop memória típusok
RAM, ROM, DVD, HDD, SSD
A számítógép memóriája egy hardvereszköz, mely tárolja a processzor által feldolgozott és a feldolgozásra váró információkat, valamint az utasításokat elektromos áram segítségével. Legegyszerűbb változatánál az tápáram megszüntetését követően a memória kiürül. Memóriaként bármilyen eszköz funkcionálhat, mely képes két vagy több állapot felvételére. A modern számítástechnikában a félvezetőket alkalmazzák memóriaegységként, az átfolyó áram jelenléte vagy hiánya felel meg a 0 vagy 1 értéknek.
A memóriaegység alkalmazható hosszútávú adattárolásra is, ha a töltésmegmaradás illetve az állapot rögzítése megoldott.
A számítógépekben és notebookokban használt memóriák: operatív tár RAM, merevlemezes egység (HDD), CD vagy DVD, flash memória.
A memóriák osztályozása
A memóriák osztályozására többféle módszert is használnak. Elsődleges szempont a memória processzortól való „távolsága” tehát a processzor-hozzáférés gyorsasága szerint beszélhetünk elsődleges, másodlagos stb. memóriáról.
Attól függően, hogy a memóriának szüksége van-e áramra az információ tárolásához, létezik energiafüggő és -független memória.
Elsődleges memória
Az elsődleges memória a processzorhoz legközelebb található, gyors hozzáférésű egység. Mivel a központi egység sebességének egyik meghatározó eleme, ezért nem ritka, hogy egyazon kristályon helyezkedik el a memória és a processzormag is.
Másodlagos memória
A másodszintű memóriához a processzor valamivel lassabban férhet hozzá, azonban ennek mérete szinte korlátlan lehet. A másodlagos memória energiafüggetlen egységekből áll, az információk és programok hosszútávú tárolására szolgál.
A korai memóriaegységek
Az információtárolás napjainkban is közkedvelt változata volt a „papíralapú memória”. A kezdetleges számítógépek számára lyukkártyán tárolták az információkat és a programokat. A modern papíralapú információtárolás – a gépelt, nyomtatott szöveg figyelmen kívül hagyása mellett – a vonalkódrendszer. Ennek segítségével a gép számára gyorsan olvasható módon tárolhatók az adatok.
Az első számítógépekben a memóriaegységeket ferritgyűrűk alkották, melyeket vezetékhálózatba fontak be. Az első Holdra szálló űrhajó számítógépében is ilyen memóriatároló eszköz volt. Később a mágnesszalagos tároló terjedt el széles körben, majd ennek egyik továbbfejlesztett változata a merevlemez kezdett hódítani, mely a mai napig használatban maradt.
RAM memóriának nevezzük azokat a modulokat, melyek energiaforrás nélkül nem képesek információtárolásra.
A ROM memória elektromos áram nélkül is megőrzi az eltárolt információt, viszont általában csak olvasható.
A ma használt memóriatípusok többsége DRAM, mely képes ugyan tárolni az információkat, de rendszeres időközönként frissíteni kell azokat, különben elvesznek.
A memória típusai:
- Cash memória
- Operatív memória
- Külső memória
- Állandó memória.
Félvezető memóriatípusok:
- ROM
- PROM
- EPROM
- EEPROM flash memória
- EAROM.
Optikai tárolók:
- CD-R
- CD-ROM
- CD-RW
- DVD-RAM
- DVD-ROM
- DVD-R
- DVD+R
- DVD-RW.
Memória vásárlása és cseréje a laptopban
A laptop és a számítógép memóriájának egyik legfontosabb feladata az adattárolás, melyet végezhet ideiglenesen vagy tartósan, típusától függően, de a márkája csak a megbízhatóság szempontjából fontos. A ma használt SSD tárolók ugyanazon az elven működnek, mint a legelső, ferritgyűrűs, szőtt memóriapanelek, melyeket az Apolló küldetés számára készítettek és gyakran volt szükség szervizelésükre. A paneleket szervizben könnyen cserélhetjük. Néhány további téma, melyet érdemes lehet elolvasni: memória vásárlás, laptop memória csere, laptop ssd bővítés, laptop ram sebesség, ssd Budapesten.